8 Mart 2015 Pazar

"8 Mart Kadınlar Günü"müz Kutlu Olsun!

"8 Mart Dünya (Emekçi) Kadınlar Günü"müz kutlu olsun!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

"Kadınlar Günü" nerede, nasıl başladı, neden "8 Mart"? Biraz araştırdım ve en iyi bilgiyi "Vikipedi"de buldum. Bence neyi neden kutladığımızı, nasıl başladığını bilmek önemlidir ve sizi de bilgilendirmek istedim. 

İşte "Vikipedi"de 8 Mart ile ilgili yazanlar;


"8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.  Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi. Türkiye'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı."

Ülkemizde kadına verilen değer konusunda çok sözüm, çok sitemim, serzenişlerim varken tutuyorum kendimi. Özgecan ve daha niceleri için üzülüyorum, korkuyorum, endişeleniyorum. Eğitimsiz ve empatiden yoksun iki ayaklı yaratıklar için de yaptıklarının aynısını, kendilerinin yaşamasını diliyorum. Bu anlamda en başarılı bulduğum ve günün anlam ve önemine uygun videoyu ekliyorum. Belki empati yapmanıza yardımcı olur... Bırakın da Kadınlar Günü bir gün değil, her gün olsun.


Değerimizin bilinmesi dileğimle...
Sevgiler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yazmak İster Misin? :))